درباره ی عکاسی با تلفن همراه

Micha___Koralewski

عکس از  Michał Koralewski

با پیشرفت تکنولوژی ساخت گوشی‌های هوشمند در سال‌های اخیر، مبحث عکاسی با تلفن همراه آنچنان فراگیر شده که حتا بسیاری از معدود کسانی که تا پیش از این به عکاسی علاقهٔ چندانی نشان نداده بودند را مجذوب خود کرده است. توانایی ثبت تصویر با تلفن همراه، عکاسی را از آنچه تا کنون بوده همه گیر‌ تر کرده است. این گسترش غافلگیر کننده علل مختلفی دارد که یکی از مهم‌ترین آنها اینست که افراد زیادی هستند که دوربین عکاسی ندارند اما از یک آیفون، تبلت و یا یک گوشی هوشمند استفاده می‌کنند. این امر وقتی با میل ذاتی بشر برای ثبت تصویری محیط پیرامون خود همراه شد، عکاسی با تلفن همراه را به مبحثی جدی در عکاسی معاصر بدل نمود.

به اعتقاد بسیاری از منتقدان و نظریه پردازان عکاسی معاصر، چنین اتفاقی در تاریخ عکاسی بی‌سابقه بوده است، حتا گروهی از این نظریه پردازان، تاثیرگوشی های تلفن همراه  بر روند تحول عکاسی در چند سال آینده را بیشتر از تاثیر اختراع عکاسی رنگی بر روند تغییرات عکاسی در سال‌های پس از آن می‌دانند.

Sheldon_Serkin

 عکس از  Sheldon Serkin

با دوربین گوشی‌های هوشمند، دنیا از پرسپکتیو متفاوتی روایت می‌شود که این خود منجر به تدوین چهارچوب‌های جدیدی در بحث زیبایی‌شناسی در عکاسی شد. امروزه در محیط اطرافمان شاید کمتر سوژه‌ای بتوان پیدا کرد که بار‌ها و بار‌ها از آن عکاسی نشده باشد، در همه «جا» از همه «چیز» عکاسی شده است، از بعضی بیشتر، از بعضی کمتر، اما با پرسپکتیو متفاوتی که دوربین های تلفن همراه در اختیار عکاسان می‌گذارد، از‌‌ همان سوژه‌های آشنا می‌توان تصاویری ثبت کرد که با آنچه تاکنون دیده‌ایم بسیار متفاوت است.


_whistlingrabbit

 عکس از Alice Meynell

 علاوه بر این،عکاسی با تلفن همراه بویژه در فتوژورنالیزم و عکاسی خیابانی مرزهای عکاسی را بسیار فرا‌تر برده و محدودهٔ مکان‌ها و شرایطی را که در آنها می‌شود عکس تولید کرد را به طرز چشمگیری گسترش داده است. در واقع با تلفن همراه می‌توان در بسیاری از شرایط و موقعیت‌هایی که با وسایل دیگر امکان ثبت تصویر وجود نداشت، عکس برداری کرد. اما کاربرد عکاسی با تلفن همراه به هیچ وجه محدود به فتوژورنالیزم نشد، در تمامی زیرشاخه‌های عکاسی، از فتوآرت گرفته تا عکاسی مستند، از پرتره گرفته تا عکاسی معماری و طبیعت، هنرمندان بزرگی به تولید آثار هنری خود با استفاده از افق‌های تازه‌ای که دوربین گوشی های تلفن همراه در اختیارشان قرار داده بود روی آورده و آثار ماندگاری خلق کرده‌اند.


Armineh_Hovanesian_Cigarette_and_butts_LemeCam

عکس از: Armineh Hovanesian


Geri_Centonze

عکس از: Geri Centonzekoci_564x564
عکس از: Richard Koci


در جامعهٔ عکاسان ایرانی نیز پدیدهٔ عکاسی با تلفن همراه به شدت در حال فراگیر شدن است، جدی‌ترین رویکرد در این مقوله در ماه‌های اخیر را در جشنوارهٔ عکس خانهٔ دوست مشهد شاهد بوده‌ایم، جاییکه در اقدامی هوشمندانه قرار گرفتن بخش عکس های موبایلی به عنوان یکی از بخش‌های اصلی جشنواره منجر به تشویق عکاسان به عکسبرداری با موبایل در داخل حرم (جاییکه به شدت در مقابل ورود دوربین‌ها مقاوم است) شد و ثبت تصاویر نابی با مضمون زیارت توسط عکاسان، شاید بزودی خط بطلانی همیشگی بر ایدهٔ ممنوعیت عکاسی در داخل حرم رضوی بکشد. 

در این باب بیشتر خواهم نوشت...

IMG_4358
مشهد، جشنوارهٔ عکس خانهٔ دوست - عکس از علی میراسماعیلی

علی میراسماعیلی [ ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ ]

ممنون دوستان،خیلی لطف کردید :-)


سید محمد مروج [ ۱۷ اسفند ۱۳۹۲ ]

تبریک استاد میراسماعیلی گرامی ... موفق و پایدار باشید .


سعید فداییان [ ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ ]

تبریک استاد میر اسماعیلی عزیز و گرامی


احمد آقاسیانی [ ۱۲ اسفند ۱۳۹۲ ]

تبریک استاد میراسماعیلی عزیز...


سیوا شهباز [ ۱۱ اسفند ۱۳۹۲ ]

از صمیم قلب تبریک میگم و امیدوارم که این صفحه منشا خدمات ذهنی عمیق برای جامعه عکاسی گردد


صابر [ ۱۱ اسفند ۱۳۹۲ ]

تبریک علی عزیز


:
:
:
:
:
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.